Saygı Duyulan Birisi Olmak İçin Altın İpuçları

Saygı sözlük anlamı olarak büyüklere, yaşlılara, değeri yüksek olanlara, kutsal bilinen kimselere, şeylere karşı duyulan, sevgi ve çekinmeyle karışık bağlılık duygusu olarak tanımlanmaktadır.

İnsanlar 7 den 70’e saygı görmek isterler bunun pek çok nedeni bulunmaktadır. Kimi insanlar başardıklarından dolayı, kimileri ise kazandığı para ve daha çeşitli nedenlerden ötürü saygıyı hak ettiğini düşünür. Peki siz saygıyı hak ediyor musunuz? Eğer cevabınız evet ise sizler için bir sorumuz daha var. En çok hangi özelliğiniz ile saygıyı hak ettiğinizi düşünüyorsunuz? Karakter, başarı, para ya da herhangi başka bir sebep.

Saygı duyulan birisi olmak için yukarıda bahsettiğimiz herhangi bir şeye ihtiyacınız yok. Ne kasalar dolusu para, ne de birinciliklerle ve kupalarla dolu bir dolaba, siz var olduğunuz için saygıyı hak ediyorsunuz. Saygıyı hak etmeniz için doğuştan bir hakka sahipsiniz. Tabii ki kazanılan başarı ve pek çok etken saygının yaygınlaşması ve de büyümesi için etkili olmaktadır. Bunun için öncelikle kendinize saygı duymanız gerekmektedir. Bu saygıya ise “öz saygı” denilebilir.

Öz saygı, kelime anlamı olarak kişinin kendine duyduğu saygı anlamına gelmektedir. İnsan yaşamının temelinde ve bütün aşamalarında öz saygı bulunmaktadır. Öz saygı başarı, mutsuzluk ve eleştirilerle baş edebilmenizde en büyük yardımcılarınızdan biri olmaktadır. Başka kişilerin sizlere saygı duyması için öncelikle sizin yeterli düzeyde öz saygıya sahip olmanız gerekmektedir. Yaşça ilerlemiş bir bireye öz saygı tanımını hatırlatma ve bu saygıyı baştan inşa etmek oldukça zaman ve uğraş isteyebilmektedir. Ancak daha küçük yaşlarda bir bireye kendisine saygı duyması gerektiğini anlatmak ve açıklamak daha kolay olabilmektedir. Unutmayınız ki “Ağaç yaşken eğilir.”

Size başkaları tarafından duyulan saygının yaygınlaşması, artması ve devamlılık sağlaması için pek çok yöntem olduğu gibi öz saygıyı kazanmanın pek çok kolay yolu bulunmaktadır. İşte o kolayve oldukça önemli olan o yollar:

1-Kendinizi olduğunuz gibi kabullenin

Fiziki ve karakteristik yönlerinizi başka bireyler tarafından sevilmek, beğenilmek ve saygı görmek için değiştirmeye çalışmanız, saklamanız sizlerin öz saygınızı kazanmanızda en büyük engellerden biri olabilme potansiyeline sahiptir. Kilonuzu, boyunuzu ve daha pek çok özelliğinizi insanlar için değiştirmeye veya saklamaya çalışmayın. İnsanlar sizleri, siz olduğunuz için sevsinler. Başkası gibi davranmak öncelikle sizlere daha sonrasında ise kuracağınız dostluklara zarar verebilebilir.

2- Öz eleştirinizi acımasızca yapmayın

Her insanın hataları, kusurları olabilir bunların farkında olmanız ve üzerinde uğraşmanız oldukça pozitif bir uğraşken, yapılan öz eleştirinin dozunun fazla kaçırılması nedeniyle pozitiften, negatife dönüp kişileri psikolojik huzursuzluğa yol açabilir.

3- Kendinize verdiğiniz sözleri tutun

Diğer bireylere verdiğiniz sözleri yerine getirmeniz o kişilerin sizlere karşı olan güven ve itimadını arttıracağı gibi kendinize verdiğiniz sözleri tutmanız kendinize duyduğunuz güveni ve saygıyı en üst seviyelere taşımakta oldukça etkin bir rol oynamaktadır.

4- Hatalarınızın farkına varın

Yaptığınız hataları görmezden gelir veya değişik bahaneler bulmaya çalışırsanız bu bahaneler ve hatalar zamanla bir bataklığa dönüşüp size psikolojik olarak zararlar verebilir.

5- Başkalarının düşüncelerinin hayatınızı yönetmesine izin vermeyin

Toplumumuz da yaygın olarak duyduğumuz el alem ne der? Gibi cümleler kararlarınızı yönlendirebilmektedir. Bu durumlarda kendinizi yapmak istemediğiniz bir şeyi yaparken bulabilirsiniz. Eğer insanların söylemlerinin hayatınıza yön vermesine izin verirseniz öz saygıyı kazanmanız oldukça zor bir hal alabilmektedir. Yaptığınız hareketler ve işler için bir başka kişiden onay beklemeyiniz.

Bu tarz ve daha pek çok çeşit gönderiden haberdar olmak için Instagram sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir