Çocuklarda Sosyal ve Duygusal Gelişim

Çocuklarda sosyal ve duygusal gelişim, anne karnından itibaren başlar. Çocukların önce kendileri sonra aileleri sonra da çevreleri ile olan ilişkileri bu gelişim alanının kapsamındadır. Bebek ana rahmine düştüğü andan itibaren annesinin duygularını hissetmeye başlar. 28aylık civarında dış dünya ile iletişim kurmaya başlar. Önce sesleri algılar. Sonra duyguları..

Çocuk dünyaya geldiği anda önce annesini görür. Annesinin tenine dokunur ve kokusunu hisseder

Böylece bağlanma dediğimiz evre başlamış olur. Anne ve Çocuk arasındaki sağlıklı bağlanma ve kopma süreçleri duygusal Gelişim için çok önemlidir. Çocuk çevresini tanımaya başladıkça duyguları gelişir, empati kurmayı öğrenir. Tehlikeden korunmayı, arkadaşlarıyla paylaşmayı, sinirlenmeyi, ağlamayı, gülmeyi öğrenir. Bütün bu öğretiler çocuğumuzun kişiliğinin gelişimini sağlar. Duygusal anlamda tam gelişemeyen çocuklar sosyal ilişkilerde zorluk yaşayabilirler. Toplum içinde rol edinme, arkadaşlık kurma, saygı görme vb. içsel motivasyon duyguları çocukta oluşmazsa öfke nöbetleri , şiddet gibi olumsuz davranışları sergileyebilir.

Çocuklarda oluşan davranış bozukluklarının çocuğunun temelinde, duygusal sıkıntılar ve iletişim problemleri yatabilmektedir

Sosyal ve duygusal anlamda doyurulmamış çocuk öfkesini başkalarından çıkarmaya çalışır. Sosyal ve duygusal gelişimin temeli ailedir. Erken çocukluk döneminde başlayan sosyal duygusal gelişimle kazanılan davranışlar, yetişkinlikte bireyin kişilik yapısını, tavır, alışkanlık inanç ve değer yargılarını da biçimlendirmektedir. Zeka seviyesi ne olursa olsun, sosyal uyum süreçlerinde zorluk yaşayan, bu zorluğu uygun şekilde ifade edip paylaşamayan çocukların görev ve sorumluluklarında, planlama becerilerinde ve konsantrasyon gerektiren işlerde sorunlar ortaya çıkar. Dürtülerinin farkında olmayıp kendini nasıl kontrol edemeyen çocuklar, derste konuşur, hareketler yapar, arkadaşlarına kendini ifade etme konusunda sorunlar yaşar, yanlış anlaşılmaya başlar ve bu olayların sonucunda ortaya çıkan olumsuz duygular çocukların akademik hayatını etkiler. Dolayısı ile sosyal ve duygusal gelişimi bilişsel gelişimi de etkileyen önemli bir gelişim alanıdır.


Sosyal ve duygusal Gelişim ile ilgili bir sonraki yazılarım
-Etkili Bağlanma ve Kopma Dönemi
-Çocuklarda Empati Gelişimi
-Çocuklarda Ahlak Gelişimi
-Çocuklarda Toplum Bilinci
-Çocuklarda Kendini İfade Edebilme
-Çocuklarda Benlik kavramı üzerine olacak.

Yeni gelecek yazılardan haberdar olmak için Instagram sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Müge İÇÖZ

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir