Çocuk Gelişim Ve büyümesinde Yapılmaması Gerekenler

Çocuklarınız ve onların gelişim süreci sizler ve tüm dünya için oldukça büyük önem ifade etmektedir. Bunun pek çok nedeni bulunmaktadır. Siz değerli ebeveynlerin içlerinde doğuştan gelen karşılıksız bir sevgi bulunmaktadır. Bu sevginin yanında çocuğunuzun başarılı ve iyi bir karaktere sahip olması bir ebeveynin istekleri arasında oldukça büyük bir yer kaplamakta ve belki de kendine o sıralamada 1. sırada yer bulmaktadır.

Ebeveynler, çocuklarının öncelikle kendisine daha sonra ise tüm insanlığa faydalı olmasını istemektedir. Bunun için yapması gereken, çocuklarınıza küçüklüğünden itibaren aktarmanız gereken bazı değer ve kavramlar vardır. Bu değer ve kavramları daha önceki yazılarımızdan ulaşabilirsiniz ancak yapmanız gereken uygulamalar kadar yapmamanız gereken uygulamalar büyük önem ifade etmektedir. Bu yazımızda sizlere alışılagelmiş tavsiye ve çözüm yollarından ziyade çocuklarınızın gelişim ve oluşum sürecinde farklı bir pencere ve bakış açısı sunmak istiyoruz.

İşte o farklı pencere ve bakış açısından öne çıkanlar;


Çocuklarınıza her istediğini vermeye başlayın!
Böylece çocuklarınız, bütün insanların onun geçimini sağlamak zorunda olduğunu düşünecek ve ileride kendi ayakları üzerinde durması zorlaşacaktır.


Haksız olsa bile her zaman onu destekleyin, daima onun tarafını tutun!
Çocuklarınızı her şart ve durumda, arkadaşlarına, büyüklerine ve diğer tüm bireylere karşı hep onu destekleyin. “Benim çocuğum yapmaz” deyin


Onun bütün sözlerinin doğru olduğunu kabul edin!
Hiç bir araştırma yapmadan ona güveninki çocuklarınız her durumda kendilerinin söylediklerinin tek doğru olduğunu düşünsünler.

Kötü sözler söylediği zaman gülüp geçin!
Böylece çocuklarınızın kendisini çok akıllı olduğunu sanmasını sağlayın!


Yerde bıraktığı her şeyi tamamlamadığı her görevini onun yerine siz yapın
Her şeyini siz yapın ki çocuklarınız hiç bir sorumluk deneyimi yaşamasın.

Yanında karı-koca sık sık kavga edin
Böylece anne baba güvenini kaybedip, toplumun temelini oluşturan aile olgusuna karşı güveni kalmasın.


Çocuklarınıza istediği her şeyi alın
Onların bütün dileklerini yerine getirin. Hatta bir dediğini iki etmeyin!

Buraya kadar geldiniz. Bunlar yapılır mı? Bu maddelerin çocuk gelişimine katkısı yerine zararı olur gibi cümleleri duyar gibiyim evet bunların hiç birisinin bir çocuğa uygulanması doğru değildir. Alt alta sıralandığı zaman kulağa pek hoş gelmeyen bu maddeleri aslında çocuklarınıza her gün uygulayabilmektesiniz. Şimdi biraz düşünmenizi istiyoruz? Bu maddeleri uyguluyor musunuz? Eğer cevabınız evet ise bu maddelerden kaçını uyguluyorsunuz?
Bu maddelerin çoğunu fark etmeden de olsa uyguluyorsanız daha dikkatli olmalısınız çünkü çocuklarınızı hayatın zorluklarına alıştırmazsanız. Küçük yaşlarda alacakları bu eğitimler çocuklarınızın gelişiminde oldukça önemli bir rol üstlenecektir.

Bu tarz gönderi ve paylaşımdan haberdar olmak için Instagram sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir