Çocuk Gelişim Alanları ve Aşamaları

Bugün sizlere biraz teorik bilgiler vermek istedik. Her ebeveynin ve her eğitimcinin bilmesi gereken bazı önemli ayrıntılar vereceğim. Gelişim; ana rahminde başlayıp ölene kadar devam eden bir süreçtir. Gelişim 5 alanda incelenir.

Psikolojik Gelişimi, Sosyal Gelişimi, Dil Gelişimi, Beden Gelişimi ve Zeka Gelişimi

Gelişimin bu alanlarından beden gelişimi belli bir yaşa kadar hızla artar. 20li yaşlardan sonra duraksar. Ve yaşlılık döneminde bazı hormonların artışıyla çeşitli organlarda örneğin burun kulak gibi tekrar bir büyüme gerçekleşir. Büyümenin en hızlı olduğu dönem gebelik dönemidir. Bebek dünyaya geldiği zaman ebeveynlerin en merak ettikleri 9 ay boyunca bekledikleri bebeklerinin sağlıklı bir bedene sahip olup olmadığıdır. Bebeğin beden bütünlüğünün tam olması organlarının sağlıklı çalışması her aileyi mutlu eder.

İleri süreçlerde çocuğun yapmış olduğu her hareketin bir anlamı vardır. Bu bize çocuğun kaslarının sağlıklı çalıştığına işaret eder.  Gelişim aşamalarından bir diğeri olan Zeka Gelişimi de gebelik süreciyle başlayan ve belli bir yaşa kadar temelinde %80 tamamlanan bir alandır. Öyle ki zeka geriliğine sahip olan bireyler dahi çeşitli terapilerle iyileşme gösterirler. Zekanın gelişebilen bir olgu olduğu aşikardır. Bazı genetik rahatsızlıklar ile çocuğunuzun gebelik sürecinde teşhisini koyarak zekası hakkında fikir sahibi olabiliyoruz. Fakat hiç bir tanı yüzde yüz bilgi vermiyor.

Çocuğunuzun zekasındaki problemleri ancak dikkatli olursak anlayabiliriz

Bunun içinde her ay çocuğumuzun zekasının yolunda gidip gitmediğini gösteren kriterler vardır. Erken tanı her zaman iyileşme sağlayacaktır. Bu nedenle bu kriterleri mutlaka bilmeliyiz. Gelişimin diğer aşamalarından olan  Dil Gelişimi Sosyal Gelişim ve Psikolojik Gelişim ise daha çok gebelik dönemi bittikten sonra başlayan Gelişim alanlarıdır. Bu Gelişim alanları tamamen çocuğun aile ortamı çevresi maddi ve manevi ortamı ile şekillenebilen alanlardır. Dil Gelişimi agulama dönemi ile başlayıp (1ay) 3yaşa kadar aşama aşama gerçekleşir.  Sosyal Gelişim çocuğun çevresini fark ettiği (4ay) andan itibaren başlar ve dil Gelişimi ile paralel devam eder.  Psikolojik Gelişim ise genetik faktörler dışında çocuğun çevresi ile iletişime geçtiği dönemde (10ay) başlayarak ömür boyu devam eder . Gelişim aşamalarının her biri birbiriyle bağlantılıdır. Öyle ki çocuğumuzun bedensel bir problemi psikolojisini etkiler, psikolojisi bozulunca sosyal Gelişimi yavaşlar, akademik başarısı düşer zekası gelişemez ve dil problemleri görülür gibi. Gelişimin aşamaları çok ayrıntılı ve özel bir konudur. Bu nedenle gelişimin aşamalarını tek tek inceleyerek her yaş kademesinde nelere dikkat edilmesini ayrıntılı olarak sizlerle paylaşacağız.

Bu yazıyı takip edecek olan pek çok blog ve içerikten haberdar olmak için Instagram sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Müge İÇÖZ

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir